Krádež kabelky s platební kartou v kavárně včetně získání PIN kódu

platební karta - Cards 2 - photo by woodsy, www.sxc.huJde o zmanipulování nešťastné oběti krádeže v kavárně obchodního centra, která právě přišla o kabelku včetně veškerých osobních věcí, dokladů a platební karty. Šikovní podvodníci pak z oběti vylákají i  PIN kód k její platební kartě, což jim umožní si vybrat veškerou hotovost z bankovního účtu oběti.

Dvojice volavek – rádoby náhodných turistů odláká pozornost oběti (Můžete nás prosím vyfotit?), zloděj jí ukradne kabelku, kterou si vloží do kufříku a zůstane v kavárně. Oběť si po chvíli všimne že přišla o kabelku a začne tropit povyk, číšníkovi či celému okolí pak obvykle sdělí o co všechno přišla, včetně platební karty.

Kolega zlodějů se rozrušené oběti zeptá u jaké banky má platební kartu a obratem jí sdělí, že shodou okolnosti ve stejné bance pracuje. Spojí ji tedy ze svého mobilu s bankou, aby si co nejdříve mohla kartu zablokovat. Z auta v garáži obchodního centra kolega podvodníka simuluje callcentrum banky (pouští si z přehrávače v autě předem nahrané zvuky z velké kanceláře) a kvůli zrušení karty požaduje po oběti jméno, adresu, číslo účtu a pod.

Rádoby operátor banky oběti pro zvýšení důvěryhodnosti sdělí, že po ní nemůže chtít PIN kód, že jej musí nahlásit automatu, na který ji nyní přepojí. Tam má podvodník přednahraný vzkaz hlasem opačného pohlaví „Zadejte svůj PIN a stiskněte křížek.“. Oběť tak učiní, podvodník může odejít z kavárny za kolegy v autě a vybrat si z karty veškerou hotovost.

Jak předejít krádeži platební karty a zneužití PINu?

Hlídat si svou kabelku a nikdy nikomu (ani své bance) nesdělovat PIN kód ke své platební kartě.

3 komentáře u „Krádež kabelky s platební kartou v kavárně včetně získání PIN kódu“

  1. Banka nemá nikde databázi PIN kódů a ani je nezná jsou strojově rovnou zalisovány tudíž opravdu nikdo kromě vás PIN nikdy neuvidí….

    1. Děkuji Vám za informaci. A jsou tedy situace, kdy banka PIN k platební kartě po svých klientech při telefonickém hovoru požaduje?

      1. Nikdy, nemají ho s čím ověřit. Pro banku je priorita kartu zablokovat co nejdříve. Nechtějí proto ani moc informací v případě blokace. Lidé by měli pamatovat na to, že karta je majetkem banky a může si s ní dělat co chce v případě podezření, že kartu má v ruce někdo jiný, než majitel – kartu preventivně blokují.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..