Český katalogový podvod – RES

Jak nedávno informovala TV Nova, opět se spustila vlna katalogových podvodů, tentokrát dokonce jde o aktivitu české firmy EO Servis, s.r.o.. Tato firma obesílá svými objednávkovými formuláři nejen firmy a podnikatele, ale dokonce i veřejně prospěšné nadace! Každý, kdo si při čtení formuláře RES nedá pozor, podepíše jej a odešle, je poté povinen firmě uhradit 70.000 korun. Dle občanského sdružení Společná obrana, které již poškození založili je jich v tuto chvíli jen v Česku více než tisíc!

Celá akce brněnské společnosti EO Servis je založena na zmatení příjemce objednávkového formuláře zápisu do „Registru ekonomických subjektů“ tím, že je designem i typem písma velmi podobný formulářům Českého statistického úřadu. Formuláře ČSÚ (nový viz černobílý obrázek zcela dole) jsou podnikatelé ze zákona povinni vyplňovat, takže když někomu přijde vzhledem téměř totožný formulář, prostě jej vyplní a odešle na v dopise uvedenou adresu.¨

RES - podvodný formulářUž sám název formuláře RES (viz obrázek nalevo) je silně zavádějící, Ministerstvo financí České republiky totiž už mnoho let provozuje Administrativní registr ekonomických subjektů (tzv. ARES) a Českým statistickým úřadem je zase veden Registr ekonomických subjektů (tzv. RES). V těchto oficiálních registrech jsou uvedeny právnické i fyzické osoby, které za zápis do nich nikomu nic neplatí.
Oba státní úřady již na napodobování jejich identifikačních znaků upozorňují na svých webových stránkách, a to včetně varování, že formuláře firmy EO Servis, s.r.o. (Cejl 892/32, 602 00, Brno) jsou způsobilé uvést české firmy v omyl.

Jestliže také patříte mezi ty, kteří si zápis do katalogu u firmy EO Servis, s.r.o. nechtěně objednali, na webu Stránky pro boj s katalogovými podvody najdete dokonalý vzor dopisu, kterým dáte jasně najevo, že odmítáte jakékoliv nároky firmy EO Servis, s.r.o..

Zdroj: Zprávy TV Nova 27. 7. 2009

Katalogový podvod je klamavá obchodní praktika směřující k neúmyslnému uzavření obchodně-závazkového vztahu ze strany osloveného jeho uvedením v omyl a následným využitím tohoto omylu podvodnou katalogovou (adresářovou) firmou k jejímu neoprávněnému obohacení.

ČSÚ - nový formulář 2009Poškozený – oběť katalogové firmy:
Typická obět katalogového podvodu je drobný podnikatelský subjekt, který objektivně nemůže mít dostatek finančních prostředků ani odborných znalostí na to, aby byl schopen kvalifikovaným a účinným způsobem tomuto podvodu čelit.

Podvodná katalogová firma:
Obvykle společnost, jejíž podstatou podnikání je uvádění jiných podnikatelských subjektů v omyl a jeho následné využívání.

Služby podvodných katalogových firem:
Typická služba za kterou je požadováno plnění ve výši mnohonásobku ceny obvyklé za služby v této kategorii (porovnejte si s ceníky za podnikatelskou inzerci na hlavních českých webových portálech) je internetový katalog (také tištěný katalog nebo katalog na datovém nosiči) umístěný obvykle na webových stránkách bez uvedení ověřitelného měření návštěvnosti.

Hlavní příznaky katalogových podvodů:

 • Důmyslné ukrývání informací o skutečně požadované ceně. Příklad: Na formuláři dominuje nápis REGISTRACE ZDARMA!!! za nímž následuje několik stran hustě popsaných drobným textem ve kterém je ukryta věta ve smyslu: „manipulační poplatek činí sto tisíc korun“ (časté bývá uvádění částek slovy, aby lépe zanikly mezi textem).
 • Počet klientů podvodné katalogové firmy, kteří deklarují, že byli při uzavírání smlouvy podvedeni je vždy blízký 100% celkového počtu klientů
 • Je obtížné až nemožné nalézt mezi klienty podvodné katalogové firmy někoho, kdo by se necítil podveden
 • Vypovězení smlouvy je možné jen po zaplacení smluvních pokut ve stejné nebo větší výši než kdyby k vypovězení smlouvy nedošlo
 • Úroky z prodlení jsou několikanásobkem běžné sazby
 • Smlouva je automaticky obnovována, přesný okamžik kdy lze smlouvu vypovědět bez následků je však vyjádřen velmi nejasně
 • Ve smlouvě je řešení sporů upraveno tak, aby jakékoli spory vždy řešil ad-hoc rozhodce, který je vždy nějakým způsobem provázán s podvodnou adresářovou firmou. V ČR lze na základě rozhodčího nálezu takovéhoto rozhodce vést exekuci bez ohledu na obsah rozhodčího nálezu
 • Katalogová firma se formálně snaží o smír nabízením různých „slev“ a dodatečných úprav smluvního vztahu, které však mají za cíl ještě více podvedeného zmást a znesnadnit mu řešení situace

Možnosti obrany před katalogovým podvodem:

 • Písemné odmítnutí nároků podvodné katalogové firmy, prohlášení smlouvy za neplatnou od samého počátku z důvodu uvedení v omyl a odepření jakýchkoli plateb či dodatečných úprav smluvního vztahu
 • Aktivní vyhledávání a kontaktování obdobně poškozených osob (nejlépe přímo v katalogu podvodné firmy)
 • Hromadné podání trestního oznámení
 • Podání určovací žaloby na neplatnost smluvního vztahu
 • Vytvoření právnické osoby (Občanského sdružení) a podání nekalosoutěžní žaloby na podvodnou katalogovou firmu

Katalogový podvod je klamavá obchodní praktika směřující k neúmyslnému uzavření obchodně-závazkového vztahu ze strany osloveného jeho uvedením v omyl a následným využitím tohoto omylu podvodnou katalogovou (adresářovou) firmou k jejímu neoprávněnému obohacení.
Poškozený
Typická obět katalogového podvodu je drobný podnikatelský subjekt, který objektivně nemůže mít dostatek finančních prostředků ani odborných znalostí na to, aby byl schopen kvalifikovaným a účinným způsobem tomuto podvodu čelit.
Podvodná katalogová firma
Obvykle společnost, jejíž podstatou podnikání je uvádění jiných podnikatelských subjektů v omyl a jeho následné využívání.
Služby podvodných katalogových firem
Typická služba za kterou je požadováno plnění ve výši mnohonásobku ceny obvyklé za služby v této kategorii (srovnej s ceníky za podnikatelskou inzerci Seznam.cz, Atlas.cz, Centrum.cz) je internetový katalog (také tištěný katalog nebo katalog na datovém nosiči) umístěný obvykle na webových stránkách bez uvedení ověřitelného měření návštěvnosti.
Atributy katalogových podvodů
Důmyslné ukrývání informací o skutečně požadované ceně. Příklad: Na formuláři dominuje nápis REGISTRACE ZDARMA!!! za nímž následuje několik stran hustě popsaných drobným textem ve kterém je ukryta věta ve smyslu: „manipulační poplatek činí sto tisíc korun“ (časté bývá uvádění částek slovy, aby lépe zanikly mezi textem).
Počet klientů podvodné katalogové firmy, kteří deklarují, že byli při uzavírání smlouvy podvedeni je vždy blízký 100% celkového počtu klientů
Je obtížné až nemožné nalézt mezi klienty podvodné katalogové firmy někoho, kdo by se necítil podveden
Vypovězení smlouvy je možné jen po zaplacení smluvních pokut ve stejné nebo větší výši než kdyby k vypovězení smlouvy nedošlo
Úroky z prodlení jsou několikanásobkem běžné sazby
Smlouva je automaticky obnovována, přesný okamžik kdy lze smlouvu vypovědět bez následků je však vyjádřen velmi nejasně
Ve smlouvě je řešení sporů upraveno tak, aby jakékoli spory vždy řešil ad-hoc rozhodce, který je vždy nějakým způsobem provázán s podvodnou adresářovou firmou. V ČR lze na základě rozhodčího nálezu takovéhoto rozhodce vést exekuci bez ohledu na obsah rozhodčího nálezu
Katalogová firma se formálně snaží o smír nabízením různých „slev“ a dodatečných úprav smluvního vztahu, které však mají za cíl ještě více podvedeného zmást a znesnadnit mu řešení situace
Možnosti obrany před katalogovým podvodem
Písemné odmítnutí nároků podvodné katalogové firmy, prohlášení smlouvy za neplatnou od samého počátku z důvodu uvedení v omyl a odepření jakýchkoli plateb či dodatečných úprav smluvního vztahu
Aktivní vyhledávání a kontaktování obdobně poškozených osob (nejlépe přímo v katalogu podvodné firmy)
Hromadné podání trestního oznámení
Podání určovací žaloby na neplatnost smluvního vztahu
Vytvoření právnické osoby (Občanského sdružení) a podání nekalosoutěžní žaloby na podvodnou katalogovou firmu

Zdroj: Wikipedia

11 komentářů u „Český katalogový podvod – RES“

 1. Dobrý večer. Potřebuji pomoc abych neplatil žádné peníze. Pane administrátore PROSÍM VÁS O POMOC jak z toho ven.

  1. Dobrý večer, tito podvodníci spoléhají jen na nezkušenost i malou informovanost (potvrzení zdánlivě nevinně vypadajícího formuláře) a následně strach lidí z penále, soudů a pod. Podvodníci mají velmi dobře spočítáno, že když budou psychologicky tlačit na „dlužníky“ za jimi nabízené bezcenné služby, určité malé procento nešťastníků jim pro klid v duši raději zaplatí a pro podvodníky jsou to velmi snadno vydělané velké peníze.

   Postupné kroky, které můžeme doporučit od prvních tlaků ze strany podvodníků:
   1) odmítat veškeré nároky podvodníků a vůbec veškerou diskusi s nimi
   2) pohrozit podvodníkům trestním stíháním za podvod (existují podobné kauzy, na které se lze odvolat a podvodníci o těchto svých slabých místech ví)
   3) najít si právníka a nechat si odborně poradit (existují i bezplatné právní poradny)
   4) spojit se s ostatními poškozenými a postupovat proti podvodníkům společně (= nižší náklady na právníka, silnější odpor, podpora ze strany médií a pod.)

   V průběhu řešení podobných problémů si důkladně zajistěte přebírání pošty v místě trvalého bydliště a sídla firmy, české rozhodčí soudy a někdy bohužel i normální soudy rozhodují zcela nelogicky klidně i ve prospěch podvodníků! Nepřevezmete-li si pak třeba i zcela nesmyslný rozsudek a neodvoláte se, budete muset platit!

 2. Ti exoti (konkrétně Lukáš Jurenka z Brna z Cejlu 892/32) to začali zase posílat, dnes to došlo do naší firmy tak buďte opatrní..

  A odkazují na RES respektive res-online.cz.

  1. Dobrý den Hanzz,
   děkujeme za informaci o nové aktivitě podvodníků, bohužel je vidět, že naše policie a justice jsou za nimi stále nejméně o krok pozadu :-(.

   1. Dobrý den, bohužel jsem odeslala tento formulář také, v domění ,že ho posílám na registr do Brna, jako již několikrát, ale když se vrátil, nabyla jsem dojmu, že je tam část dokopírována, neposlal by někdo původní?
    Děkuji H.Š.

 3. Dobry den,
  jelikoz uz jsme jako firma jednou „naleteli“ jedne katalogove firme EXPO GUIDE se sidlem kdesi v Mexiku a trvalo nekolik let, nez se nam podarilo pomoci sdruzeni SPOLECNA OBRANA ustat jejich zastrasovani a vydirani, tak si davame velky pozor. Dnes do firmy dosel uz na prvni pohled podezrely a velmi podobny formular, ktery se tvari oficialne a prave od firmy RES. Ihned jsem rozjela patrani po internetu a me podezreni se potvrdilo. Takze hlasim, ze RES opet rozesila podvodne formulare a zkousi nalakat nevinne nic netusici lidi, takze si davejte pozor a POZORNE ctete ty jejich podminky!!!!at pak nemate bezesne noci.Formular leti do kose.

 4. Podvodné praktiky RES online s.r.o. založené na nevyžádané poště nadále pokračují, v minulém týdnu to poslali i do naší firmy na Ostravsku.
  Rozhodně jsme jim to NEPODEPSALI.

  1. Děkujeme Vám za informaci, z toho pokračování podvádění českých firem je bohužel evidentní, že se čeští spotřebitelé proti podvodům stále brání málo aktivně, a že česká justice stále nefunguje tak, aby české občany chránila před evidentními podvodníky :-(.

   1. Můžeme se bránit tak, že na ten jejich SPAM zareagujeme přiloženou odpovědní zásilkou s lístkem „děkujeme, nechceme“ nebo jej hodíme hezky rychle do koše. Kdo to neudělá, budeme muset holt platit.. Jinou obranu moc nevidím.
    Hlavně se s touto praktikou neobracet se zadáním na naše politiky (velmi pravděpodobně by to skončilo větším průserem :-))

    1. Přesně jak píšete: podvodníkům za svou co nejmenší investici (ať již časovou, nebo finanční) zmaximalizovat jejich náklady.
     Odeslat jejich dopis je vynikající, protože za něj budou muset poště zaplatit.
     S těmi našimi politiky máte bohužel 🙁 také pravdu :-).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..