Na vozech s přetočeným tachometrem vydělají nepoctiví prodejci až šest miliard korun ročně

Až šest miliard korun ročně vydělají na „legálním oklamání“ zákazníků nepoctiví prodejci ojetých vozů. V pátek 21. srpna to uvedla společnost Cebia, která provozuje systém informační systém Autotracer. O ceně vozidla totiž významně rozhodují dva údaje: rok výroby a stav najetých kilometrů. A pozměnit právě tyto údaje „na účet“ kupujícího je velmi jednoduché.

Z údajů společnosti Cebia vyplývá, že je v České republice ročně nově registrováno nebo přeregistrováno 200 tisíc ojetých vozidel s přetočeným tachometrem. „Pokud prodejce na každém takovém autě vydělá cca 30 tisíc korun, což je běžná částka u aut, jejichž počet najetých kilometrů je nižší, než by tomu bylo při běžném používání, vydělají nepoctiví prodejci na svých zákaznících šest miliard korun,“ uvedl ředitel společnosti Martin Pajer.

Auta s nízkou hodnotou najetých kilometrů znamenají i bezpečnostní rizika. „Je-li hodnota uměle snížena a kupující o tom neví, nepočítá s kratší životností jednotlivých součástí, jako je například rozvodový řemen. Jeho prasknutí může způsobit vážné škody na voze a při takové poruše v hustém provozu může dojít k těžkým autonehodám,“ varuje Pajer.

Přetočení tachometru je navíc v dnešní době velmi jednoduché a „legální“. Tzv. „nové“ nastavení tachometru totiž zákon nezakazuje (počítadlo kilometrů není podle zákonů ČR státem cejchovanou mírou) a snížení údaje o počtu najetých kilometrů tak nabízí mnoho autodílen i autoservisů. Na internetu se navíc prodávají zařízení, jejichž pomocí si stav tachometru může změnit každý sám. Zařízení stojí zhruba 590 korun.

Systému Autotracer obsahuje přibližně 130 milionů údajů o osobních a užitkových vozech a motocyklech registrovaných v ČR. Vedle reálného stavu tachometru je možné si jeho prostřednictvím zkontrolovat například skutečný rok výroby auta, identifikátory vozu včetně jejich vizuální podoby, ověřit si, zda auto není kradené či s aktuálním leasingem a další údaje v celkem devatenácti kategoriích. Využívají ho i někteří prodejci ojetých aut.

Zdroj: MEDIAFAX

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..