Jak se chránit před podvodnými nabídkami zaměstnání

Při hledání vašeho budoucího zaměstnání můžete narazit i na podvodné nabídky. Proto si dnes připomeneme některé zásady, jimiž sami můžete přispět k vlastní bezpečnosti při hledání zaměstnání. Zdánlivě lukrativní pracovní nabídka vás totiž může stát všechny úspory nebo i více. Naučte se rozpoznávat příznaky náborových podvodů a bránit se proti nim.

Při hledání zaměstnání dbejte na tyto rady:

 • Nepouštějte se do spolupráce se zaměstnavatelem, který vám nedokáže jasně vysvětlit svůj obchodní model nebo který je ochoten vás zaměstnat i bez telefonického pohovoru. Sami si vyhledávejte informace o zaměstnavatelích, kteří se vám zdají být podezřelí.
 • Nikdy zaměstnavateli neposílejte nebo nikde neuvádějte své rodné číslo, číslo platební karty, číslo bankovního účtu nebo jiné osobní údaje. Potenciálnímu zaměstnavateli byste nikdy neměli sdělovat žádné osobní informace, ani když tvrdí, že se jedná o „rutinní kontrolu”, dokud si nebudete jisti, že se jedná o legitimního zaměstnavatele a platnou nabídku zaměstnání.
 • Nepouštějte se do transakcí, při nichž se po vás chce, abyste budoucímu zaměstnavateli převedli nebo vyměnili jakékoli finanční prostředky. Mějte se na pozoru před zaměstnavateli nabízejícími práci z domova, kteří po vás vyžadují investici předem.
 • Buďte opatrní při jednání s podezřelými osobami/společnostmi ze zahraničí.

Jakých nabídek se vyvarovat

 • Nabídky s podezřele vysokými provizemi
  Nabídky práce slibující vysoké provize nebo vyplácení vysokých denních platů výměnou za zpracování šeků pro osoby cizí národnosti. Inzerující firmy se snaží nalákat na zaměstnání zahrnující „zpracování plateb” nebo „finanční převody”, které jako osoba nemůžete sami provádět. Písemná komunikace často obsahuje gramatické chyby, mohou se však vyskytnout i správně psané texty zkopírované z legitimních nabídek zaměstnání.
 • Přeposílání zboží
  Cílem podvodů týkajících se přeposílání zboží jsou většinou uchazeči o práci, kteří by mohli ve svých domovech přijímat kradené zboží, většinou spotřební elektroniku, a přijaté balíčky posílat dále, často do jiné země. Všichni ti, kdo se zapojí do podvodů zahrnujících přeposílání zboží, mohou být trestně stíháni! Může po vás být požadováno uhrazení poštovného a někdy i ceny zboží zakoupeného na internetu pomocí kradených platebních karet.
 • Podvodná práce z domova
  Přestože existuje mnoho skutečných pracovních pozic, které lze vykonávat z domova, jsou mnohé „nabídky“ tohoto typu falešné a mají za cíl získat od oběti jen počáteční finanční vklad. Podvodné nabídky práce z domova používají fráze jako „buďte svým vlastním šéfem” nebo „rychlé výdělky”. Nezaručují pravidelný měsíční příjem a téměř vždy vyžadují „předběžnou” investici do výrobků nebo pokynů, než se vůbec dozvíte, v čem má daná práce spočívat.
Máte-li pocit, že jste se stali obětí podvodu, okamžitě podvod ohlaste místní policii, aby bylo možné podniknout kroky pro vaši ochranu.
Napište o tom také nám do komentáře pod článkem, ať můžeme varovat všechny ostatní zájemce.

zdroj: společnost Monster Worldwide CZ s.r.o., světová jednička na online trhu práce

3 komentáře u „Jak se chránit před podvodnými nabídkami zaměstnání“

 1. Pozor na něj pán si říká Jan Špaček podá inzerát v tomto znění: “Nabízím administrativní práci. Kontakt na e-mail: jo.krizovky@gmail.com.“, ale pozve Vás na kávu do restaurace, bude Vám vykládat, že jste to právě Vy koho hledá a nechá si od Vás zaplatit registrační poplate ve výši 300,-Kč.
  Projdete 2 denním školením, kdy Vám bude posílát nesmyslné emaily a na tel. a email už pak vůbec nebude reagovat.
  Ohání se tím, že má pod sebou 100 lidí a že potřebuje někoho mezi sebe a obchodáky.
  Tak dnes jsme byli na firmě, kterou se ohání a je tam veden jako obchodák, smlouvu Vám nedá a na firmě koukali jakého mají povedeného ptáčka Špačka.

 2. Máme podobný problém, již jsme to řešili na policii.. Je to předáno obvodnímu oddělení a vypadá to cvelmi slibně, pan Špaček si asi půjde odpočinout 🙂

 3. Je to jsem ráda, kam se mám dostavit kvůli svědectví? Velmi ráda pomohu, protože již 3 měsíce hledám práci a takovíto podvodníci už mě ale velice těžce pijí krev. Marie S.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..