nabídky zprostředkování práce v zahraničí

WestminsterJestliže si chcete přivydělat brigádou v zahraničí, můžete občas narazit na lákavé inzeráty, nabízející víc, než byste sami čekali. V inzerátech obvykle není uvedeno jméno ani firma, jen mobil či e-mail. Samozřejmě se na nich dozvíte, že dotyčný už si v zahraničí mnoho let úspěšně vydělává a nyní má tolik práce, že hledá pomocníky. Jazyk umět nemusíte, zprostředkovatel vám se vším rád pomůže, dokonce vám i zřídí bankovní účet.

V lepším případě práci skutečně můžete vykonávat, zprostředkovatel vám už ale bohužel nesdělí, že platební karta i s PINem přijde na jeho adresu. Poté, co na účty přijde stovkám brigádníků výplata za první měsíc si zprostředkovatel vše vybere a zmizí. Při stovce brigádníků a měsíční výplatě 30.000 korun je to pro zprostředkovatele zajímavý jednorázový zisk 3 miliony korun!

V horším případě v Česku složíte zálohu, pak přijedete do zahraničí a zprostředkovatel nikde. V cizí zemi, bez prostředků a u starších lidí často i bez znalosti jazyka, to není příjemná situace. Nemáte-li možnost nikoho zkontaktovat, můžete si v telefonním seznamu najít adresu našeho velvyslanectví a požádat o pomoc je.

Jak nenaletět?

Jestliže hledáte práci či brigádu v zahraničí, vždy využívejte jedině státem schválených agentur, které NIKDY nevybírají žádné poplatky ani zálohy za zprostředkování práce.

Práci může zprostředkovávat pouze ta agentura práce, která má k této činnosti licenci Ministerstva práce a sociálních věcí. Tu může získat po splnění podmínek, které ukládá zákon (např. trestní bezúhonnost, praxe apod.). MPSV vydává licenci na tři roky a poté může daná organizace požádat o prodloužení. Agentura práce si nesmí účtovat za zprostředkování práce žádnou částku, jsou placeny od firem poptávajících pracovníky. Pracovní agentura po zájemci může požadovat jen úhradu nákladů, které s prací souvisí (např. letenka, jízdenka apod.).

Seznam povolených agentur práce je k dispozici na internetové adrese mpsv.cz (sekce – zaměstnanost – pro občany – agentury práce), seznam MPSV průběžně aktualizuje. Součástí jsou i kontaktní adresy, telefonní čísla, fax a e-mail na jednotlivé zprostředkovatelny práce. Navíc jsou zde uvedeny státy, do kterých bylo zprostředkování zaměstnání povoleno, a doba platnosti těchto povolení.

Občané ČR hledající práci v zahraničí mohou ZDARMA využívat služeb informační a poradenské služby EURES. Ta vznikla proto, aby usnadnila a podpořila volný pohyb pracovníků v rámci Evropského hospodářského prostoru – EU/EHP (tj. členské státy EU, Norsko, Island) a Švýcarska.

Lidé, kteří mají zájem pracovat v zahraničí, by měli minimalizovat rizika a obracet se při hledání zaměstnání v zahraničí právě na EURES a povolené zprostředkovatelny práce. Zájemci o práci v zahraničí se mohou obracet na kterýkoli úřad práce v ČR, kde jim vyškolení pracovníci (tzv. EURES poradci nebo kontaktní osoby EURES) podají informace o volných pracovních místech v EU/EHP a Švýcarsku a o životních a pracovních podmínkách v těchto zemích. Základní informace jsou k dispozici i v elektronické formě na adresách europa.eu.int/euresportal.mpsv.cz/eures.

Setkali jste se již s podobným podvodem?

Přivítáme vaše reakce a zkušenosti v komentářích pod článkem, můžete tak pomoci ostatním!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..